Громадська організація “Плато” розпочала кампанію, спрямовану на перегляд частоти викошування трави у місті та наголошує на численних перевагах різнотрав’я на противагу звичайним газонам.
На календарі травень і це знак: вже найближчим часом на вулицях Львова голоситимуть косарі та косарки. Роботи в них буде чимало, адже в середньому за сезон газони у Львові викошують 6-8, а інколи навіть і 14 разів. А тому чим ближче до липня, тим більше шансів спостерігати як зелені зони у місті перетворюватимуться на висохлі і випалені сонцем пустирі.
“Проблема в нераціональному поводженні з газонами, як елементом міської екосистеми. У підрядників, що доглядають за ними, немає індивідуального підходу – вони викошують стільки, скільки це закріплено угодою з замовником, а не обумовлено, наприклад, погодніми умовами. Тому здебільшого трава не встигає відновлюватися, а відтак і не може допомогти місту ставати більш адаптованим до наслідків кліматичної зміни”, – пояснює Ярослав Михайловський, координатор проєкту “Різнотрав’я у місті” ГО “Плато”.
Та чи є альтернатива? На думку активістів є. По-перше, вартувало б переглянути частоту викошування газонів та внести відповідні зміни до технічних завдань, що виноситимуться містом на подальші публічні закупівлі. По-друге, Львову рекомендують розпочати запозичення практик розвинених країн та поступово замінювати монокультурні газони на різнотрав’я. Про його переваги для якості повітря, збільшення біорізноманіття, естетики та навіть економії бюджетних коштів можна ознайомитися у комплексному посібнику “Різнотрав’я поруч”.
Ще у лютому представники організації скерували до всіх районних адміністрацій Львова листи-звернення, в яких пропонувалося виділити у кожному районі по декілька експериментальних ділянок для створення різнотрав’я або ділянок, де б кількість покосів могла бути зменшена до двох разів у рік. Цікаво, що попри типовість догляду за газонами та ідентичність нашого звернення, кожна з адміністрацій підійшла до його розгляду індивідуально. За результатами комунікації було погоджено, що:
- у Франківському районі в поточному році з’явиться лучний газон в сквері на вул Коновальця та мавританський газон на вулиці Стрийській (між вулицями Володимира Великого і Рубчака);
- у Сихівському районі до 2 разів на сезон обмежать скошування у сквері імені Ю.Вербицького на вулиці Коломийській та сквері на перетині вулиць Полуботка та Кавалерідзе;
- у Залізничному районі за сприяння активних мешканців буде обмежено викошування, а з наступного року створено зону з різнотрав’ям у сквері на вулиці Кульчицької;
- у Шевченківському районі ділянка з різнотрав’ям була закладена в межах минулорічної Майстерні міста у парку 700-річчя Львова;
- у Личаківському районі погодилися обмежити скошування в низинній частині вулиці Богдана Хмельницького, 202.
Єдиною районною адміністрацією, яка відмовилася від пропозиції активістів стала адміністрація Галицького району. У письмовій відповіді на звернення повідомили, що “територія Галицького району це центральна частина, яка вважається “лицем” міста та найбільш насиченою в плані проведення відпочинку мешканців міста та туристів” та порекомендували обрати для експериментів інші райони міста.
“Така відповідь для нас є дещо неочікуваною. Адже саме у Галицькому районі частота викошування досягає критичних 14 разів на сезон, що загалом обходиться більш, як в мільйон бюджетних коштів. Подібний лист на адімністрацію скеровувався нами минулоріч, і тоді нас запевняли, що на майбутнє рекомендації врахують” – коментує ситуацію Анжеліка Зозуля, кооординаторка природоорієнтованих проєктів ГО “Плато”.
Організація планує і надалі продовжувати працювати з цією темою, поширюючи серед містян і органів місцевого самоврядування інформаційні матеріали про різнотрав’я.