Проекти

Сафарі для громад Трикутник змін Climate talks Курс на акліматизацію Львова СВОЄ Клімат Львова Кліматичні амбіції міст Активуй енергію

Сафарі для громад

Сафарі для громад

Квест-гра із залучення локальної спільноти до пошуку природоорієнтованих рішень у відповідь на типові проблеми громад, що пов’язані із наслідками кліматичної зміни, збідненням біорізноманіття, нераціональним використанням ресурсів тощо. прогорніть вниз, щоб ознайомитися детальніше з цим проектом

Для вирішення сучасних екологічних викликів громадам необхідно брати активну участь у пошуку рішень. Зробити цей процес максимально ефективним та цікавим допомагає квест «Сафарі для громад» (Community Safari©), розроблений Лабораторією інноваційного розвитку ПРООН в Україні. Гра спрямована на залучення членів локальної спільноти до пошуку природоорієнтованих рішень у відповідь на типові проблеми громад, пов’язані із наслідками кліматичної зміни, збідненням біорізноманіття, нераціональним використанням ресурсів тощо.

Восени 2019 року інструментарій проекту був протестований у Києві – дводенна пригода “Сафарі для громад” об’єднала 5 команд, кожна з яких пройшла навчання, провела дослідження та підготувала свій проект. Один з проектів – компостер на Житньому ринку вже вдалося реалізувати, інші – на черзі.

У липні-серпні 2020 року Плато у партнерстві з Фондом захисту біорізноманіття України та за підтримки ПРООН в Україні проводять “Сафарі для громад” у Львові та Білій Церкві.

Проект реалізується за оновленою методологією, яка, серед іншого, враховує також компонент безпеки, пов’язаний із поширенням COVID-19. Особливістю “полювання” для львів’ян є пошук природоорієнтованих рішень, які можна втілювати у життя завдяки набору партисипативних інструментів.

Програма “Сафарі для громад” складається із онлайн-навчання щодо природоорієнтованих рішень, дизайн-мислення, партисипації, індивідуальних консультацій від експертів, що займаються біорізноманіттям, озелененням, містоплануванням, урбаністикою та участі у груповому “польовому” дослідженні проблем на місцевості, для вирішення яких можуть бути застосовані природоорієнтовані рішення. 

Детальніше про можливість долучення до “Сафарі для громад” у Львові за посиланням.

 

Інформаційна довідка

ПРООН в Україні та її Лабораторія інноваційного розвитку – це програма підтримки стратегічних ініціатив, спрямованих на розвиток потенціалу, аби сприяти всебічному зростанню і сталому людському розвитку. Існує 60 лабораторій у 60 країнах, які працюють над пошуком нових підходів, що відповідають складності сучасних проблем розвитку та прискорюють прогрес у досягненні Цілей сталого розвитку.

Фонд захисту біорізноманіття України – благодійна організація, команда якої створює та підтримує проєкти по дослідженню і захисту біорізноманіття в України. За ініціативи Фонду розпочався унікальний науковий проєкт #інвентаризація_біорізноманіття. Також, Фонд видав наукову збірку “Моніторинг та охорона біорізноманіття в Україні” в трьох томах. До видання включено 162 матеріали за авторством 280 фахівців. Ця інформація дозволяє по-новому поглянути на загальновідомі факти і проблеми щодо природоохоронних заходів. Вся діяльність Фонду основана на наукових дослідженнях українських та іноземних експертів.

Трикутник змін

Трикутник змін

Трикутник змін - ініціатива переосмислення громадського простору на перетині вулиць Бандери і Чупринки задля подальшого його благоустрою з використанням елементів адаптації до наслідків кліматичної зміни у вигляді вертикального озеленення стіни опорядження та дощового садка. прогорніть вниз, щоб ознайомитися детальніше з цим проектом

Простір на перетині вулиць Степана Бандери та Генерала Чупринки є прикладом вразливості об’єкта міської інфраструктури до кліматичної зміни. Інтенсивний рух транспорту, МАФи, суцільна забрукованість, відсутність озеленення та додаткових джерел зволоження обумовлюють утворення тут у спекотні дні «теплового острову», що негативно впливає на самопочуття мешканців прилеглих будинків, користувачів зупинки громадського транспорту «Львівська політехніка», пішоходів.

Заміри, зроблені на тепловізор Flir One E8 30 серпня 2019 року, за умов загальної температури повітря +28°С показали якою є різниця у нагріванні та тепловіддачі різних поверхонь: дах МАФу (+60°С), зупинка громадського транспорту (+44°С), бруківка (+42,1°С), рекламний банер на стіні будинку (+38,6°С), стіна з круглими отворами (+35,4°С), зелені насадження біля стіни (+27,9°С).

Беручи до уваги європейський досвід адаптації міст до кліматичної зміни, нами запропоновано благоустрій громадського простору з елементами:

  • вертикального озеленення стіни з круглими отворами (стіни опорядження);
  • облаштування біля стіни місць для відпочинку;
  • дощового саду, який буде збирати, затримувати та живити у засушливий період рослини дощовою водою із покрівлі сусіднього будинку №15 на вул. Степана Бандери.

Першим кроком на шляху до реалізації проекту була кампанія у рамках Громадського бюджету Львова у 2019 році. Тоді за проект проголосувало 127 жителів і жительок міста. У рейтингу проектів у Галицькому районі проект посів 6 місце.

 

Агітація за проект №165 у рамках Громадського бюджету Львова 2019 року

 

Робота над адвокацією змін у межах простору відновилася навесні 2020 року. Після дослідження актуальної інформації з відповідей на численні запити, було оптимізовано сам проект, його кошторис та візуальну частину. Через вартісність було вирішено відмовитися на цьому етапі від облаштування біля стіни місць для відпочинку, у зв’язку з встановленням біля будинку 15 на вул. Бендери літнього майданчика одним із закладів харчування – було змінено розташування дощового садка.

Оновлена візуалізація створення дощового садка (весна 2020) – зображення ГО “Плато”

У травні за підтримки небайдужих волонтерів та Галицької районної адміністрації відбулися роботи з облаштування дощового садка та вертикального озеленення. Усі необхідні матеріали для проведення робіт були придбані за кошти, зібрані у межах кампанії краудфандингу – 8250 грн.

Очікується, що вертикальне озеленення з часом компенсує перенагрівання стіни опорядження у  літній період, дозволить генерувати додатковий затінок і забезпечувати все більше повернення вологи в атмосферу. Рослини, виконуючи роль фільтру, також сприятимуть підвищенню якості повітря, що особливо актуально на цій ділянці через близькість до зони інтенсивного руху транспорту.

Перший громадський дощовий садок у Львові являє собою багаторічну квіткову композицію, рослини в якій завдяки затримують та очищують дощові опади завдяки багатошаровій дренажній системі. В межах проекту водостік із покрівлі сусіднього будинку №15 на вул. Степана Бандери було спеціально подовжено до дощового садка, щоб прибрати зайву вологу, яка раінше накопичувалася біля фундаменту будинку та  створювала незручності його мешканцям.

МістоДІЄ | Дощовий садок власними руками – відео WHAT IF creative studio / Гала Козютинська

Сподіваємося, що проект благоустрою дозволить не тільки зменшити температурну вразливість простору, а стане початком розбудови у його межах комфортної, естетичної та зеленої зони відпочинку, вільної від систематичного захаращення сміттям, неприємних запахів та скупчення осіб зі схильністю до вживання алко- та наркотичних речовин. 

Організація вже звернулася до органів місцевого самоврядування з проханням сприяти комплексному переосмисленню простору на перетині вулиць Бандери та Чупринки. Запрошуємо всіх зацікавлених до подальшої комунікації. 

З часом інформація про проект буде оновлюватися.

Climate talks

Climate talks

Цикл тематичних зустрічей, покликаних пізнавати, обговорювати та наповнювати змістом кліматичну політику Львова. У товаристві (не)формальних експертів говоримо про кліматичний фокус енергоефективності, поводження з відходами, водного господарювання, озеленення, містопланування, мобільності та просвітництва. прогорніть вниз, щоб ознайомитися детальніше з цим проектом

До цього часу вже відбулися зустрічі, що стосуються харчових відходів і втрат, міської мобільності та озеленення, до яких активно долучилися представники громадського сектору та профільних структур міськради Львова.

Під час прем’єрної зустрічі щодо харчових відходів і втрат пермакультурниця та співзасновниця громадської спілки «Пермакультура в Україні» Тетяна Чучко ділилася раціональними методиками переробки вже втрачених та викинутих продуктів харчування, а ідейник та засновник організації «Tarilka.org» Ростислав Косюра презентував концепцію запуску першого продовольчого банку у Львові. Ці кроки дозволяють значно знизити негативний вплив на довкілля від ланцюга виробництва сировини до використання чи вживання її споживачами, адже відповідно до статистики міжнародних організацій щорічно 30% світового виробництва продукції витрачається або викидається. У свою чергу це становить близько 3,5 гігатон в еквіваленті до CO2 світових викидів парникових газів. Це не тільки вражаючі цифри, це значний внесок у глобальну зміну клімату.

Наступної події очільник Управління транспорту Львівської міської ради Орест Олеськів презентував проект Плану сталої міської мобільності Львова, який розроблявся впродовж декількох років і вже після заходу (у лютому 2020 року) був прийнятий депутатами міської ради. Також керівник ГО «Зручне місто» Юрій Тер-Арутюнян поділиться секретами дружньої мобільності розповівши про активність та дії велосипедного руху Львова. Актуальністю дискусії було було обговорення форматів переміщення містом через призму впливу на навколишнє середовище. Відтак експерти радять першочергово більше ходити пішки, їздити на двоколісних засобах переміщення та громадському транспорті, а в останню чергу користуватися приватним автотранспортом.

Чергової події про необхідність дерев у місті, їхній вплив на навколишній простір і кроки до формування зеленого міста спілкувалися з ексначальницею відділу урбаністики ЛКП «Інститут Просторового Розвитку», а натепер керівницею Управління екології та природних ресурсів Львівської міської ради Олександрою Сладковою. З досвіду експертки присутні дізналися про поточні проекти на шляху до формування зеленого каркасу міста, правильну обрізку та догляд за деревами. Також під час заходу було обговорено про зелені елементи адаптації громадських просторів міста та презентовано проект оновлення простору на перетині вулиць Бандери та Чупринки зі створення вертикальної зеленої стіни та дощового саду.

Під час дискусії про зелену економіку, що відбулася в онлайн-форматі через карантинні обмеження, з представниками бізнесу Львівщини обговорили питання зміни у ціннісних підходах до ведення підприємницької діяльності, розширеної відповідальності виробників та запиту на неї від споживачів. До дискусії долучилися Олександр Сущенко – керівник Центру дослідження суспільної вартості та науковий співробітник Центру дослідження довкілля імені Гельмгольца, Олексій Карнаушенко – засновник та власник компанії-оператора твердих побутових відходів “ГрінЕра Україна”, Дарія Яремчук – власниця вегетаріанського арт-кафе “Green”, Ірина Гавриченко – інженер з охорони навколишнього середовища у компанії “Ензим”. Захід відбувся за підтримки ЛОО ВГО “Громадянська мережа “ОПОРА”, Інституту Європейської політики (Берлін) та мережі Civic School for Sound EU Practice.

 

Курс на акліматизацію Львова

Курс на акліматизацію Львова

Ідентифікація кліматичного компоненту в системі менеджменту міста з розробкою та промоцією гайду для потенційних обранців на чергових виборах до Львівської міської ради, які мають відбутися восени. прогорніть вниз, щоб ознайомитися детальніше з цим проектом

Незабаром вибори до місцевих рад і для нас це можливість вчергове наголосити на актуальності кліматичної зміни, яка вже впливає на життєдіяльність міста. Тому ми аналізуємо кліматичне питання у контексті розвитку Львова та розробляємо документ із теперішнім станом кліматичної політики міста, цілями розвитку та практичними закордонними кейсами.

Проект реалізується задля того, щоб представники виборних органів місцевого самоврядування розуміли сутність кліматичної зміни, а також усвідомлювали механізми зменшення та адаптації до її наслідків і відповідальність за (не)прийняття відповідних рішень.

Проект підтримується ГО “Центр екологічних ініціатив “Екодія”, ДРА та Brot für die Welt.

СВОЄ

СВОЄ

Освітній проект для тих, хто шукає покликання та готовий до випробовувань у саморозвитку. Працюючи з учнями старшої школи, ми розкриваємо їх потенціал на початку професійного шляху та допомагаємо застосувати отримані знання у подальшому із дотримання цінностей сталого розвитку. прогорніть вниз, щоб ознайомитися детальніше з цим проектом

Проект полягає у проведенні профорієнтаційних тренінгів з психологами та HR-спеціалістами, а також організації стажувань для учнів старших класів. Під час занять учасник має змогу зрозуміти, як перетворити свої задатки у здібності. За допомогою наставників та експертів, він чи вона може самостійно обрати галузь для професійного розвитку. Ми організовуємо стажування індивідуально для кожного учасника, який пройшов відповідний відбір. Під час стажування учень отримує особистого наставника, який допомагає йому отримати перший практичний досвід в обраній галузі. Тож стажер стає повноцінною частиною компанії і по закінченню проекту може краще зрозуміти, чи хоче розвиватися в обраній сфері. Місця для стажувань – найрізноманітніші. Це може бути державна структура, бізнес чи громадська організація. Головний критерій – успішна, сучасна та соціально-відповідальна структура.

Реалізуючи проект ми прагнемо розвивати українське суспільство через допомогу в пошуку, розвитку та професійному застосуванню індивідуальних здібностей молоді. Також вважаємо, що система освіти має бути сприятливою для особистісної та суспільно корисної професійної реалізації молоді.

Підтримати проект можна підписавшись на сторінки в Instagram та Facebook, а також поширюючи інформацію про нього серед цільової аудиторії.

Хлопці та дівчата віком 15-18 років можуть зареєструватися на найближчий тренінг за посиланням.

Клімат Львова

Клімат Львова

Платформа ґрунтовного дослідження, якісної комунікації та позитивного лобіювання ідеї адаптації міста до зміни клімату, результатом роботи якої стане розробка та впровадження на муніципальному рівні дорожньої карти заходів, спрямованих на пом’якшення кліматичної вразливості. прогорніть вниз, щоб ознайомитися детальніше з цим проектом

Наша діяльність з популяризації кліматичного питання у міському середовищі упродовж 2019 року, зокрема, проведення відкритих зустрічей у форматі Кліматичного нетворкінгу та Climate talks сприяли налагодженню діалогу між нами та з свідомо розуміючим кліматичну ситуацію Управлінням екології та природних ресурсів Львівської міської ради. Це сприяло початку реалізації спільного проекту – “Клімат Львова”.

Суть проекту полягає у сприянні підвищення рівня знань та актуалізації кліматичного питання серед мешканців міста та створення платформи діалогу і проектних рішень із залученням всіх зацікавлених сторін.

Основою проекту є напрацювання науково обґрунтованих рішень адаптації міста з залученням фахових спеціалістів, що передбачатиме:

  • проведення інтегрованого геоекологічного аналізу метеорологічних даних;
  • оцінку вразливості міського середовища до зміни клімату;
  • аналіз супутникових даних для створення Urban Atlas;
  • розробку сценаріїв зміни клімату та їх впливу на екосистему Львова.

Аналітичний компонент ляже в основу розробки практичних рекомендацій у форматі Плану адаптації міста до зміни клімату для органів місцевого самоврядування.

Наразі відбувається збір та аналіз статистичних даних. Також у рамках проекту заплановано проведення ряду воркшопів з зацікавленими аудиторіями та публічне висвітлення кожного з етапів проекту.

З часом інформація про проект буде оновлюватися.

Кліматичні амбіції міст

Кліматичні амбіції міст

Перший національний форум представників місцевого самоврядування, що відбувся у Львові 28-29 листопада 2019 року. Захід став майданчиком для оголошення політичних кліматичних цілей, за його результатами 21 українська громада долучилася до визнання надзвичайного кліматичного стану в світі. прогорніть вниз, щоб ознайомитися детальніше з цим проектом

Перший Національний форум «Кліматичні амбіції міст» зібрав у Львові більше 200 учасників та учасниць з 48 міст, містечок і селищ, ставши першим кліматичним заходом такого масштабу, що проводився в Україні.

Під час форуму було презентовано український, польський та естонський досвід дій на шляху до низьковуглецевого майбутнього. Також Баранівська ОТГ та Тростянецька міська рада заявили про ціль перейти на 100% ВДЕ до 2050 року та підписали меморандум про наміри з міжнародною організацією 350.org, а Асоціація малих міст заявила про підтримку процесу енергетичного переходу міст.

Наша організація долучилася до проведення форуму в аспектах логістики та розробки pos-матеріалів.

Однією з передумов проведення форуму у Львові було підписання у вересні 2018 року мером Львова Андрієм Садовим Меморандуму про перехід на 100% відновлюваних джерел енергії до 2050 року з міжнародною організацією 350.org, чому сприяли представники нашої організації.

Активуй енергію

Активуй енергію

Програма кліматичного лідерства, популяризації переходу Львова на 100% ВДЕ та просвітницьких експериментів щодо кліматичного питання. Кампанія підтримувалася міжнародним кліматичним рухом 350.org та дозволила налагодити зв’язок із зацікавленим активним середовищем міста. прогорніть вниз, щоб ознайомитися детальніше з цим проектом

У рамках проекту нами було організовано інтерв’ю з письменником Маркіяном Прохаськом про враження від подорожі до Антарктиди, побут станції “Академік Вернадський” і дослідження, які підтверджують зміну клімату з погляду найпівденнішого материка.

Популяризували кліматичне питання через оффлайн зустрічі, зокрема як, “Кліматичне 415” та у рамках Майстерні міста Львова.

Також ми розробили скетч-відеоролики про можливості адаптації міського середовища до зміни клімату, переваги концепції “міста-губки” та про важливість локальних дій у кліматичному русі, які сумарно переглянули у соціальних мережах більше 35 000 разів.

Скетч-відео “Змінюй себе, а не клімат” – відео ГО “Плато”

 

Ми сприяли появі кліматичного питання на порядку денному Lviv Eco Forum у форматі окремої панельної дискусії, на яку було запрошено представників наукового сектору, міжнародних організацій, органів місцевого самоврядування для обговорення питання енергетичного переходу на ВДЕ та адаптацію міських просторів до зміни клімату.

Ми координували львів’ян під час всесвітньої акції “Дій за клімат”, яка відбулася 20 вересня у Києві.