Новини

Youth for Nature: група молоді з України взяла участь у міжнародному обміні на тему охорони довкілля

14.08.2021

Тематичні ековоркшопи, міжкультурні вечори, запливи на каяках, майстер-класи із виготовлення будиночків для кажанів та ще чимало всього цікавого вмістилося у 10 днів міжнародного обміну Youth for Nature.

З 5 по 15 липня у мальовничому куточку Поморського воєводства, що на півночі Польщі, на пермакультурній фермі “Жива Земля” у селі Закшево відбувся міжнародний обмін “Youth for Nature”. Участь у ньому взяли 24 учасники та учасниці з України, Іспанії, Білорусі та власне Польщі. Приготування до проєкту тривали майже два роки. Попри карантинні обмеження обмін все-таки відбувся наживо, а не у форматі онлайн.

Учасники молодіжного обміну під час однієї зі спільних активностей. Фото – Centrum Współpracy Młodzieży

Спільні цінності та сприятлива для обміну атмосфера близькості до природи дозволила командам зануритися у пошук відповідей на питання про посильний внесок кожного та кожної у збереження довкілля.

Так, учасниця зі Львова Наталія Тріщ згадує: “Мені особливо цікаво було поспілкуватися з учасниками та організаторами обміну на тему того, які добрі європейські практики захисту довкілля на сьогодні найчастіше впроваджуються громадськими організаціями у різних країнах та поділитися нашим з “Плато” досвідом популяризації природоорієнтованих рішень. Та особливим відкриттям цього візиту стала пермакультура – господарі ферми, на якій ми жили, з 2014 року розвивають своє господарство в абсолютній гармонії з природою, що не може залишити байдужим, здається, нікого”.

Учасниці молодіжного обміну – Юлія Лещенко та Наталія Тріщ під час прогулянки на каяці. Фото – Юлія Лещенко

Учасниця з Харкова – Юлія Лещенко розповідає, що найцікавішою частиною обміну для неї стали воркшопи. Беручи участь у численних проєктах спрямованих на захист дикої природи раніше, у межах програми, дівчина ініціювала спільнотворення будиночків для кажанів.

“На відміну від птахів, кажани не будують гніздівель, вони використовують готові сховища у старих дуплястих деревах або порожнини під корою на деревах, що засихають. На жаль, люди продовжують вирубувати ліси, в яких живуть кажани, тому кількість наявних природних сховищ для них зменшується. Відтак ми вирішили зробити таку акцію для підтримки місцевого біорізноманіття і я дуже тішуся, що ці перші будиночки для кажанів, які я робила власноруч, у нас вийшли” – підкреслює Юлія.

Учасниці обміну та власноруч виготовлений ними будиночок для кажанів. Фото – Юлія Лещенко

Досвід підтверджує, що отримані під час таких неформальних зустрічей знання у подальшому стають в нагоді у разіних сферах діяльності. Так, за кілька тижнів післі завершення обміну учасниця зі Львова – Олександра Савченко – мала нагоду апробувати запозичену у колеги з Іспанії ідею воркшопу.

“Я використовувала окремі елементи нашого проєкту під час уроків з групою дітей 10-12 років. У такий спосіб ми поєднували вивчення англійської, питання охорони довіклля та розвивали навички акторської гри. Так, учасники та учасниці уроку уявляли себе морськими тваринами чи сміттям, яке плаває поруч. Хлопчик, який був сміттєвим пакетом до всіх чіплявся, а потім ми обговорювали документальні фото морських тварин, всередині яких знайшли пластик та інше сміття. Також вдавалось поєднати веселе з корисним” – ділиться учасниця.

Олександра Савченко під час уроку з учнями Школи… Фото – Олександра Савченко

Відзначає користь такого формату молодіжної мобільності і тім-лідерка молодіжного обміну, учасниця з Черкас Юліана Соколенко: “Ми дуже багато тренувалися на проекті в поясненнях і розборах проблем навколишнього середовища, і зараз я цю аргументацію постійно використовую, коли доводиться пояснювати людям щось з цієї теми. Також мені дуже допомогло створення наших індивідуальних проектів та сесія по створенню екоспрямованого контенту в соціальних мережах. Оскільки я працюю над проєктом D6 Nature в Інстаграмі, я змінила формат наших дописів та спробувала їх частіше писати”.

Учасник та учасниці молодіжного обміну. Фото – Юлія Лещенко

ГО “Плато” висловлює слова подяки партнерським організаціям Sustinea, New Faces (Новые Лица) та особливо Centrum Współpracy Młodzieży за чудову організацію проєкту, а також програмі Erasmus+ за його фінансову підтримку.