Новини

“Плато” та ПРООН запровадять компостування у одному з житлових комплексів Миколаєва

02.11.2021

У жовтні ГО “Плато” за підтримки ПРООН в Україні було проведено освітню програму «Сафарі для громад: компостування в містах». Ювілейне, п’яте, «полювання» зібрало рекордну кількість учасників — 357. У межах проєкту також відбувся конкурс, у багатоквартирному будинку переможця якого організатори запровадять пілотну ініціативу з компостування.

«Сафарі для громад» – формат, орієнтований на залучення активних мешканців до пошуку природоорієнтованих рішень у відповідь на найгостріші екологічні виклики. Такими викликами можуть бути наслідки кліматичної зміни, збіднення біорізноманіття, нераціональне використання природних ресурсів, а рішеннями – зелені дахи, дощові садки, перголи, живоплоти, квіткові луки тощо. 

“Цього разу у нашому фокусі опинилася тема нераціонального поводження із органікою. У межах навчального курсу ми прагнули показати слухачам, що харчові та садові відходи – не повинні бути проблемою. Адже попри відсутність в більшості українських громад централізованої системи їх переробки – компостування надається до впровадження на локальному рівні та є зручним і ефективним рішенням для повернення органіки до екосистеми” – коментує ідею проєкту координаторка проєкту «Природоорієнтовані рішення для сталих міст» ПРООН в Україні Олена Тарасова-Красієва.

Впродовж 19-21 жовтня більше 350 учасників з 111 громад взяли участь у онлайн-навчанні про вплив органіки на кліматичну кризу та погіршення ситуації зі станом довкілля, а також про методи та принципи компостування. В якості окремого навчального блоку було запропоновано ознайомитися із успішними вітчизняними та закордонними практиками компостування органіки на рівні квартири,  будинку та громади. Після навчання мешканці багатоквартирних будинків мали можливість взяти участь у конкурсі на комплексне налагодження процесу компостування у багатоквартирному будинку.

Призером конкурсу став Сергій Колесник з Миколаєва – член правління одного з п’яти ОСББ житлового комплексу “Північна зірка”, в якому проживає майже 1500 мешканців. Саме для їх потреб організатори та експерти допоможуть налагодити процес сортування органіки через проведення навчань та поширення інформаційних матеріалів, а також встановлять компостувальний майданчик.

Житловий комплекс “Північна зірка” у Миколаєві. Фото – Сергій Колесник

Мешканці житлового комплексу, в якому живе Сергій, відсортовують вторсировину вже три роки, однак до участі у «Сафарі для громад» з утилізацією органіки справи не мали.

«Перш за все, моя зацікавленість пов’язана зі зниженням обсягів ТПВ, що прямують до міського сміттєзвалища. Звичайно, централізована міська система компостування зараз недосяжна мрія, але створення поодиноких кейсів на рівні ОСББ може стати першим кроком для популяризації цієї ідеї і досягнення бажаної мети. Я готовий взяти на себе відповідальність за компостування у нашому ЖК», — ділиться мотивацією Сергій.

Загалом у конкурсі взяли участь представники 13 багатоквартирних будинків з Києва, Вінниці, Одеси, Маріуполя, Житомира, Добропілля, Миколаєва, Луцька, Мирнограда, Бучі, Українки. Учасників оцінювали за рівнем мотивації, попереднім досвідом впровадження ініціатив у багатоквартирному будинку, реалістичністю встановлення компостувального майданчика тощо.