Газони займають більше 50% площі усіх зелених насаджень українських громад, однак система догляду за ними не є дружньою ані для мешканців, ані для довкілля. Замість того, щоб використовувати переваги травників у протидії наслідкам кліматичної зміни, практикується їх необгрунтовано часте викошування, яке навпаки погіршує екологічну ситуацію (у повітря потрапляють викиди від косарок, що працюють на викопному паливі, збіднюється біорізноманіття, деградують ґрунти тощо).
За нашими підрахунками в 2020 році загальна вартість викошування газонів у Львові сягнула 15 мільйонів гривень (для порівняння бюджет усіх природоохоронних заходів у місті того року був втричі меншим). При цьому інші компоненти догляду за травниками, що передбачені “Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України” – поливання, поверхневе удобрення, аерація, механічна обробка і ремонт дернини тощо, у місті здебільшого ігноруються за браком коштів.
Як результат, замість того, щоб спрямовувати кошти платників податків на налагодження раціональної системи догляду за травниками, при якій вони б очищували та зволожували повітря, поглинали зайву вологу внаслідок інтенсивних опадів, пом’якшували шумове забруднення, підтримували місцеве біорізноманіття, місто інвестує у “догляд”, наслідки якого щороку у липні-серпні можна спостерігати у вигляді випалених сонцем та вибритих “під нуль” косарками травників. На противагу такому досвіду на Заході, впродовж останніх років все більшої популярності набуває скорочення кратності газонів у міському просторі, підтримка аборигенних видів рослин та квіткового різнотрав’я.
Для того, щоб актуалізувати цю тему у інформаційному просторі у травні 2021 року ми видали посібник “Різнотрав’я поруч” та адаптували тематичний відеоролик.
Також у 2021 році ми комунікували з районними адміністраціями у Львівській громаді щодо рідшого викошування газонів, але позитивного результату не було досягнуто.
Восени 2021 року ми розпочали кампанію з розробки рекомендацій щодо догляду за газонами для українських громад. Проєкт мав досягти активної фази навесні 2022 року, але через повномасштабне вторгнення його було перенесено на наступний рік.